Původní nouzová stavba v kolonii Před Mostem ev. číslo 14 v ulici Před Mosty: fotografie ze srpna 2024 (foto David Platil)

Před Mostem

Název: Před Mostem

Poloha: Praha-Hrdlořezy, ulice Před Mosty a Za Mosty

GPS: 50.096023701344436N, 14.52177239471016E

Doba trvání: 1925 – dosud

Stavebník: pravděpodobně privátní stavebníci

Počet obyvatel: asi 174 (1930)

Spolky: Dělnická tělocvičná jednota Slezská Ostrava – Josefská, Dělnický divadelní kroužek Marx

Autork článku: David Platil

Kolonie je pojmenována podle železničního mostu přes Rokytku: fotografie ze srpna 2024 (foto David Platil).

Prostorové souřadnice

Pražská nouzová kolonie Před Mostem se nachází na pravém břehu Vltavy v městské části Hrdlořezy. Je situována v údolí potoka Rokytka, který tvoří její přirozenou severní hranici. Stejně je tomu u sousední nouzové kolonie Za Mostem a ještě vzdálenější kolonie Za Horou. Most v názvu kolonie označuje na železniční most tratě mezi Malešicemi a Libní z roku 1919, který odděluje kolonie Před Mostem a Za Mostem. Jedná se o relativně malé a kompaktní území tvořící přibližně tvar rovnoramenného trojúhelníku. Východní stranu kolonie ohraničuje ulice Za Mosty, západní hřiště klubu Spartak Hrdlořezy. Kolonii napříč rozděluje na dvě poloviny úzká ulice Před Mosty.

Co se týče obslužnosti MHD, do centra města se obyvatelé kolonie mohli do roku 1945 dostat pouze pěšky a poté tramvají z křižovatky Harfa, která ale byla vzdálena přibližně 2,6 km. Až v roce 1945 získali místní se zřízením autobusové linky D dopravní alternativu v podobě zastávky Hřbitov (dnes Kolonie), která pěší cestu zkrátila asi o půl hodiny. Linka D obyvatele tehdy dovezla na křižovatku Spojovací na Jarově, kde byla konečná linky. Dnes oblast obsluhuje autobusová linka 109, která končí až na libeňské Palmovce.

Výřez plánu Státní regulační komise pro kolonii Před Mostem: v plánu je viditelné zaznačení zeleného nezastavitelného pásu při ulici Českobrodská a fialově označené plánované drážní stavby; uprostřed nalezneme dodnes dochovaný most dráhy mezi Malešicemi a Libní pokračující na jih tunelem pod Táborem (Archiv leteckých snímků (ortofotomap): [cit. 2024-08-31]. Dostupné z WWW: app.iprpraha.cz/apl/app/ortofoto-archiv).
Letecký snímek pražské nouzové kolonie Před Mostem z roku 1945: kolonie je ze severu ohraničena potokem Rokytka, patrný je její výrazný trojúhelníkovitý tvar. V levé části snímku nalezneme klubovou restauraci Břežanka s dosud chybějícím fotbalovým hřištěm, v pravé části nouzovou kolonii Za Mostem (Archiv leteckých snímků (ortofotomap): [cit. 2024-08-31]. Dostupné z WWW: app.iprpraha.cz/apl/app/ortofoto-archiv).

Stavební vývoj

Kolonie vznikla v roce 1925 v tzv. nezastavitelném zeleném pásu kolem vnitřního města stejně jako sousední nouzové kolonie Za Mostem a Za Horou. Zdejší domy byly s největší pravděpodobností stavěny privátními stavebníky na soukromých pozemcích získaných odkupem, jak tomu bylo v sousedních lokalitách. Podle charakteru zástavby lze usuzovat, že objekty vznikaly svépomocí a Pražská obec žádným způsobem nezasahovala do jejich výstavby. Od dvacátých let 20. století se rozloha kolonie žádným způsobem nezměnila a v relativně intaktní podobě ji máme dochovánu dodnes.

Střed kolonie Před Mostem v ulici Před Mosty: fotografie ze srpna 2024 (foto David Platil).

Populační poměry

Přesně pět let po vzniku nouzové kolonie Před Mostem bylo prováděno první sčítání obyvatel a domů. Podle Statistického lexikonu obcí zde v roce 1930 žilo celkem 174 obyvatel obývajících 28 domů. Co do počtu domů i počtu obyvatel, patřila nouzová kolonie Před Mostem v pražském kontextu k těm menším nouzovým dělnickým sídlištím. Kolonii pravděpodobně obývali především dělníci pracující v blízkých továrenských komplexech v Libni a Vysočanech.

Západní okraj kolonie sousedí s hřištěm Spartak Hrdlořezy: fotografie ze srpna 2024 (foto David Platil).

Okolí kolonie a občanská vybavenost

Společně se sousedními koloniemi Za Mostem a Za Horou tvoří kolonie Před Mostem souvislý pás původní nouzové a částečně dochované zástavby v údolí potoka Rokytka. Oproti prvním dvěma zmíněným nouzovým koloniím je lokalizována více periferně. Nepřiléhá ani k dopravně významné komunikaci Českobrodská a automobilem se sem lze dopravit pouze ulicí Za Mosty. I když jsou si všechny tři nouzové kolonie geograficky velmi blízké, nemáme informace o tom, že by jejich obyvatelé mezi sebou v historii spolupracovali.

V bezprostředním okolí kolonie Před Mostem nalezneme hřiště fotbalového klubu Spartak Hrdlořezy (včetně klubové restaurace Břežanka), který v těchto místech začal působit v roce 1909. Kromě tohoto sportovního nebo rekreačního vyžití měli obyvatelé ještě možnost navštívit přímo u železničního mostu dnes již nefunkční přírodní koupaliště na potoku Rokytka zvané V Brůdku, které nechala zřídit Pražská obec v roce 1931.

Bývalé koupaliště V Brůdku: fotografie ze srpna 2024 (foto David Platil).
Klubová restaurace Břežanka: fotografie ze srpna 2024 (foto David Platil).

Aktuální stav

Kolonie Před Mostem je ve své územní celistvosti dochována dodnes. Existuje přibližně ve stejných hranicích a také přístup silniční komunikací je totožný jako v době jejího vzniku. Změnil se však charakter větší části původních nouzových domů. Některé získaly přístavbu, některé byly zvýšeny o celé podlaží. Další stavební zásahy nebo vznik větších rodinných domů omezuje malá velikost zdejších parcel. Současný návrh Metropolitního plánu Prahy území definuje jako stabilizovanou plochu s jasně vymezenou strukturou veřejných prostranství.

Letecký snímek z roku 2024: kolonie se rozkládá v údolí potoka Rokytka. Oproti staršímu snímku z roku 1945 je především patrný vznik nového fotbalového hřiště klubu Spartak Hrdlořezy v těsné blízkosti obytné zástavby (Archiv leteckých snímků (ortofotomap): [cit. 2024-08-31]. Dostupné z WWW: app.iprpraha.cz/apl/app/ortofoto-archiv).

Prameny a literatura

  • Archiv leteckých snímků (ortofotomap). Dostupné z app.iprpraha.cz/apl/app/ortofoto-archiv.
  • Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., Středisko vědeckých informací: Osobní fond Ladislava Štěpánka, inv. č. 7f, sign. 378/6, karton č. 3, l. 274–275, 277.
  • Návrh Metropolitního plánu Prahy: [cit. 2024-08-31]. Dostupné z WWW: metropolitniplan.praha.eu/jnp.
  • Regulační plány Státní regulační komise 1920–1939: [cit. 2024-08-31]. Dostupné z WWW: app.iprpraha.cz/apl/app/srk.
  • Spartak Hrdlořezy – BŘEŽANKA. Fotky Google: [cit. 2024-08-31]. Dostupné z WWW: goo.gl/photos/yYHZM56AsPmVGAJPA.
  • Spartak Hrdlořezy.cz. Historie: [cit. 2024-08-31]. Dostupné z WWW: www.fotbal.spartakhrdlorezy.cz/historie.
  • Statistický lexikon obcí v zemi České: úřední seznam míst podle zákona ze dne 14. dubna 1920, čís. 266 Sb. zák. a nař.: vydán ministerstvem vnitra a Státním úřadem statistickým na základě výsledků sčítání lidu z 1. prosince 1930. Praha: Orbis 1934.
  • ŠTĚPÁNEK, Ladislav: Pražské nouzové kolonie (Zpráva o studiu). Český lid 52, 1965, č. 3, s. 186–191.
  • ŠTĚPÁNEK, Ladislav: Vývoj pražských nouzových kolonií a život jejich obyvatel. In Pražský sborník historický XI. Praha 1979, s. 139–153.
  • TRAM-BUS.cz: [cit. 2022-07-31]. Dostupné z WWW: www.tram-bus.cz/mhd-praha/autobusy/linky-autobusu/denni/linky-100-149/linka-109.
  • VOTRUBEC, Ctibor: Ke studiu zanikajících nouzových kolonií na území Československa. Československá etnografie 10, 1962, s. 109–126.